Jak rozpoznam czy jestem w ciąży?

 

Zatrzymanie okresu u większości aktywnych seksualnie kobiet oznacza zajście w ciążę. Nudności, bóle piersi i znużenie są ogólnymi symptomami takiego stanu. Badanie USG albo test ciążowy są jedynymi sposobami na szybkie stwierdzenie ciąży.

Test ciążowy możesz wykonać już od pierwszego dnia oczekiwanej miesiączki. Przed tym czasem poziom hormonów produkowanych podczas ciąży jest zbyt niski, aby wykazać poprawny wynik testu dlatego nie zaleca się jego stosowania przed upływem co najmniej 10 dni od zakończenia kuracji aborcyjnej.

Przy badaniu ultradźwiękiem (USG), lekarz może precyzyjnie stwierdzić, jak długo dana kobieta jest w ciąży. Lekarz jest też w stanie ocenić długość ciąży bez używania USG. Test ciążowy nie zapewnia takiej informacji.

Kobieta może sama w przybliżeniu obliczyć, jak długo jest w ciąży. W tym celu ustal pierwszy dzień ostatniej menstruacji, a następnie oblicz, ile dni minęło do dziś, włącznie z pierwszym dniem ostatniego okresu.

Takie obliczenia kobiety są w stanie bez problemu wykonać same.

Więcej informacji

Przeprowadzono badania ustalające, czy kobiety w różnych krajach potrafią obliczyć długość swojej ciąży. Badane kobiety dostały kalendarze i notatniki ułatwiające obliczenia. 98 na 100 kobiet w badanej grupie było w stanie ocenić, jak długo są w ciąży. W przybliżeniu zatem 9 na 10 kobiet mogłoby ocenić długość ich ciąż wystarczająco dokładnie, by wiedzieć czy mogą zażyć Mifepristone i Mizoprostol.

Badacze podsumowali to tak: „Ogromna większość kobiet poszukujących możliwości przeprowadzenia aborcji w pierwszym trymestrze ciąży mogła dokładnie obliczyć czas trwania ciąży przy marginesie błędu, który nie niesie za sobą żadnych konsekwencji klinicznych dla bezpiecznego skorzystania z medycznej aborcji bez opieki lekarskiej”. Błąd obliczenia nie przekraczał jednego tygodnia w stosunku do faktycznego czasu trwania ciąży. Jest to „dobry wynik, przy udokumentowanym marginesie, dla bezpiecznej i skutecznej aborcji farmakologicznej”.

Produkty

Przewiń na górę