Do którego tygodnia ciąży można stosować tabletki poronne?

 

Początkowo, aborcja medyczna była stosowana przede wszystkim we wczesnej fazie pierwszego trymestru ciąży, do 9 tygodnia. Jednak badania naukowe wykazały, że metoda ta może być skuteczna nawet w późniejszych etapach pierwszego trymestru, a nawet w drugim trymestrze.

W 2004 roku, kliniczny przewodnik Królewskiej Uczelni Położnictwa i Ginekologii potwierdził na podstawie dostępnych dowodów, że medyczne połączenie Mifepristonu i Mizoprostolu może stanowić bezpieczną i skuteczną alternatywę dla metod chirurgicznych w okresie od 9. do 13. tygodnia ciąży. Ten przełomowy wniosek otworzył nowe możliwości dla kobiet, które potrzebują medycznej aborcji w tym zaawansowanym stadium ciąży.

Warto zauważyć, że medyczna aborcja po 12. tygodniu ciąży, zwłaszcza w drugim trymestrze, powinna być przeprowadzana pod ścisłą opieką w specjalistycznej klinice lub szpitalu. Ze względu na większą złożoność i ryzyko związane z późniejszymi etapami ciąży, konieczne jest zapewnienie profesjonalnej opieki medycznej.

Należy pamiętać, że decyzja dotycząca aborcji medycznej w późniejszych tygodniach ciąży powinna być zawsze podejmowana po konsultacji z lekarzem lub specjalistą, którzy będą w stanie ocenić indywidualną sytuację pacjentki i zapewnić najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze rozwiązanie.

Produkty

Przewiń na górę