Czym jest aborcja farmakologiczna?

 

Aborcja medyczna, znana również jako aborcja farmakologiczna lub aborcja tabletkami poronnymi, to procedura przerywania ciąży za pomocą leków. Jest to bezinwazyjna metoda, która polega na zastosowaniu dwóch leków: mifepristonu (znany również jako RU-486) i mizoprostolu.

Proces aborcji farmakologicznej zazwyczaj przebiega w następujących krokach:

Pierwszy lek – mifepriston: Pierwsza dawka leku mifepriston jest przyjmowana na początku kuracji. Mifepriston działa poprzez blokowanie działania progesteronu, hormonu niezbędnego do utrzymania ciąży. Powoduje to oddzielenie zarodka lub płodu od ściany macicy.

Drugi lek – misoprostol: Mizoprostol, jest przyjmowany zazwyczaj 24 do 48 godzin po zażyciu mifepristonu. Misoprostol powoduje skurcze macicy, które pomagają w usunięciu zarodka lub płodu. Lek wywołuje krwawienie. Skurcze i krwawienie są podobne do tych występujących podczas naturalnego poronienia.

Aborcja medyczna jest procedurą, która może być bezpiecznie przeprowadzona w domu, zgodnie z zaleceniami medycznymi. Ważne jest jednak, aby przed podjęciem decyzji o aborcji medycznej skonsultować się z odpowiednim specjalistą, który udzieli niezbędnych informacji i wsparcia.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub niepokojących objawów, zawsze warto skontaktować się z lekarzem. Pamiętajmy, że każda procedura medyczna wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego ważne jest podejście do niej odpowiedzialnie i z poszanowaniem własnego zdrowia.

Produkty

Przewiń na górę